fbpx

Ulla Donner vinner Finlands serieförening hederspris


Finlands serieförening har tilldelat Ulla Donner sitt hederspris Puupäähattu (Träskallehatten).
Donner (född 1988) är serietecknare och illustratör bosatt i Hindhåra och Helsingfors. Hennes tre seriealbum har rönt mycket beröm och uppskattning också utomlands. I fjol belönades hon med Urhundenpriset 2024 för bästa seriealbum i Sverige!

Serieföreningens prismotivering:

”Donner har skapat ett eget formspråk, där typografin blir en del av bilden. Samspelet mellan ord och bild är ju en av den tecknade seriens grundidéer. På varje sida finns mer innehåll inbäddat än vad man kunde ana vid första anblicken. Donners stilistiska influenser kan skönjas i Mumintroll och memes, men hennes egen röst är den som syns och hörs mest. Humorn i böckerna är insiktsfull. Donner är inte illvillig utan skapar en sympatisk samtidssatir.

Donners verk visar hur allvarliga ämnen kan behandlas på ett varmt och förstående sätt.”

”Visuellt genomtänkt”

Det första av hennes seriealbum, Spleenish (2017), reflekterar över individualismens kris. I den här ruggigt vackra boken, funderar unga vuxna på hur de ska passa in i mängden och samtidigt annorlunda. När alla möjligheter är öppna blir inget av. Det är lättare att sjunka ner i some-träsket och lida med andra som likasinnade.

I det andra verket, Skiten, introduceras kapitalismens hårda lagar. En reklambyrå jobbar på att främja hållbar utveckling genom att sälja fler onödigheter till konsumenterna. När väggen kommer emot går kan man gå på öl. Samtidigt som vi världen förbättras ett glas i taget, ältas trauman kring egna val, dejting och mental hälsa.

Den tredje boken, Den naturliga komedin, gör observationer om ekokrisen på gräsrotsnivå. I den sagoliknande berättelsen är huvudpersonen inte en människa, utan ett björklöv och hens samtalspartner är en svamp. Reflektionen över skogens och naturens framtid förs i en anda som anspelar på Dantes gudomliga komedi.

Alla tre verk är också utförda visuellt noggrant och genomtänkt. De har alla valts till Årets vackraste böcker av Kommittén för Finlands bokkonst.