
Marianne Backlén
Jag gungar i högsta grenen
.
Släktroman med värme och magi. Man rör sig från överklassmiljö i S:t Petersburg till ett utsatt emigrantliv i Helsingfors och idylliska somrar i Vasa skärgård, från drömmen om fred till andra världkrigets trauma. /---/ Levande och döda möts hos Marianne Backlén. Varsamt skriver hon fram dem ur en hotande glömska, och emellanåt överskrids tidens och rummets gränser i bilder med drag av dröm och magi.
Gustaf Widén, Vasabladet
Jag gungar i högsta grenen är en familjeroman som iscensätter en osannolik och ändå verklighetsgrundad mångkulturalism. Boken för läsaren rätt in i Europas krigspinade 1900-tal och har utlöpare till Vietnamkriget och det tidiga 2000-talets internationell konflikter.
Tuva Korsström, Hufvudstadsbladet
Musiken spelar en viktig roll i Marianne Backléns nya roman. Också titeln är en musikhänvisning Jag gungar i högsta grenen. Så brukar man kalla sången som egentligen heter En sommardag i Kangasala. Stämningen överensstämmer med projektet. Man höjer sig över tid och rum, drabbas av ett slags historiskt betingad melankoli i en pendelrörelse: sorgen över vad omständigheterna gör med människorna blandas med glädjen över att ha fått möta dem.
Ann-Christine Snickars, Åbo Underrättelser
Ytterligare information
| ISBN | 9789515235480 |
|---|---|
| Utgivningsår | 2015 |
| Format | Hårda pärmar |
| Sidantal | 341 |
| Ljudfils längd | |
| Åldersgrupp | |
| Författare | Marianne Backlén |























